Regulamin sądu koleżeńskiego
Regulamin sądu koleżeńskiego Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości DOSPON
Sąd Koleżeński Dolnośląskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami i Zarządców Nieruchomości DOSPON z siedzibą we Wrocławiu działa na podstawie statutu i uchwalonego niniejszego regulaminu.
ROZDZIAŁ I
Kompetencje i zasady działania Sądu Koleżeńskiego
§1
Do kompetencji Sądu Koleżeńskiego należy:
- rozstrzyganie spraw związanych z nieprzestrzeganiem i naruszaniem Statutu oraz uchwał jego organów, standardów zawodowych oraz zasad etycznego postępowania, a także sporów pomiędzy członkami DOSPON, członkami a organami DOSPON oraz między członkami DOSPON a ich klientami;
- orzekanie w kwestiach zgodności ze statutem wewnętrznych przepisów i decyzji organów Stowarzyszenia;
- występowanie do poszczególnych organów Stowarzyszenia z wnioskami o podjęcie czynności mających na celu usunięcie ujemnych zjawisk będących przyczyną sporów i nieporozumień;
- orzekanie w sprawach wynikających z naruszenia zasad współżycia społecznego w Stowarzyszeniu;
- rozpatrywanie odwołań od uchwał Komisji Etyki i standardów zawodowych o przekazaniu sprawy do Sądu Koleżeńskiego lub odmowie jej przekazania.
§ 2
Sąd Koleżeński działa z własnej inicjatywy oraz rozpatruje sprawy przekazane mu przez Komisję Etyki i standardów zawodowych
§3
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
- Skarżącym- rozumie się przez to osobę lub organ stowarzyszenia, który wniósł skargę,
- Obwinionym- rozumie się przez to osobę lub organ stowarzyszenia, na który skarga została złożona
§ 4
Rozpatrywanie spraw odbywa się z zachowaniem w szczególności następujących zasad:
- Domniemania niewinności (nie dające się usunąć wątpliwości rozstrzyga się na korzyść obwinionego)
- kontradyktoryjności (równości stron),
- obiektywizmu (bezstronności),
- prawa do obrony w sprawie i reprezentowania swojego stanowiska
- udowodnienia przez stronę okoliczności, na które się powołuje,
- instancyjności czyli możliwości odwołania się od nieprawomocnych orzeczeń do Walnego Zgromadzenia
DOSPON ROZDZIAŁ II
Kadencja i skład Sądu Koleżeńskiego
§5
Kadencja Sądu Koleżeńskiego trwa trzy lata i wygasa z chwilą wyboru nowego składu Sądu Koleżeńskiego.
§ 6
- Sąd Koleżeński składa się z 5 do 7 członków.
- Członków Sądu Koleżeńskiego, w tym jego Przewodniczącego powołuje Walne Zgromadzenie.
- Członkowie Sądu Koleżeńskiego wybierają spośród siebie na pierwszym ogólnym zebraniu Sądu Zastępcę Przewodniczącego oraz Sekretarza.
§ 7
- Sąd Koleżeński rozpatruje sprawy kolegialnie w składzie trzyosobowym.
- Zespołem rozpatrującym sprawy kieruje, wyznaczony przez Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego spośród członków Sądu Koleżeńskiego, przewodniczący składu sądzącego.
- W każdej sprawie rozpatrywanej przez Sąd Koleżeński może brać udział Przewodniczący lub Zastępca przewodniczącego Komisji Etyki i standardów zawodowych
- Przewodniczący lub Zastępca przewodniczącego Komisji Etyki i standardów zawodowych reprezentuje w postępowaniu przed Sądem Koleżeńskim interes społeczny, również popiera wniesione przez Komisję Etyki i standardów zawodowych sprawy.
ROZDZIAŁ III
Skład zespołu orzekającego i wyłączenie członka zespołu orzekającego
§ 8
Skład zespołu orzekającego do rozstrzygnięcia oznaczonej sprawy oraz wyznaczenie terminu i godziny posiedzenia określa przewodniczący Sądu Koleżeńskiego lub jego zastępca.
§ 9
- Termin oraz miejsce rozpoznania i rozstrzygnięcia sprawy powinien być wyznaczony w ciągu 30 dni od jej wniesienia.
- Sąd Koleżeński zawiadamia – wzywa pismem za potwierdzeniem odbioru zainteresowane osoby do przybycia w wyznaczonym terminie i miejscu na rozprawę Sądu Koleżeńskiego, na co najmniej 7 dni przed wyznaczonym terminem.
- Siedzibą Sądu Koleżeńskiego jest aktualny lokal stanowiący siedzibę Stowarzyszenia.
- Sprawy rozpatrywane są w siedzibie Sądu Koleżeńskiego lub wyjątkowo po zawiadomieniu stron w innym lokalu.
§ 10
- Członek zespołu orzekającego może być wyłączony ze sprawy na wniosek zainteresowanej osoby lub z własnej inicjatywy w razie uzasadnionych obaw co do bezstronności. Wyłączenie następuje z urzędu, wtedy gdy pozostaje on w stosunku zależności lub nadrzędności służbowej do strony, a także pokrewieństwa lub powinowactwa.
- O wyłączeniu członka rozstrzygają pozostali członkowie składu orzekającego. Przewodniczący Sądu Koleżeńskiego lub jego zastępca wyznacza innego członka składu orzekającego do wzięcia udziału w rozpatrywaniu danej sprawy.
ROZDZIAŁ IV
Rozpatrywanie spraw i posiedzenia Sądu Koleżeńskiego
§ 11
- Sąd Koleżeński rozpoznaje sprawy na rozprawie, bądź posiedzeniu niejawnym.
- Rozprawy Sądu Koleżeńskiego odbywają się ustnie i jawnie.
- Skład orzekający na wniosek strony może wyłączyć jawność całości lub części rozprawy.
- Skład orzekający z urzędu ogranicza jawność rozpatrzenia sprawy, gdy dotyczy ona drażliwych kwestii życia osobistego lub w sprawach o zniewagę i pomówienie.
§12
Sąd Koleżeński zapoznaje się z materiałem dowodowym przekazanym mu wraz ze skargą przez Komisję Etyki i Standardów Zawodowych. Sąd Koleżeński może również wezwać Strony postępowania do złożenia dodatkowych wyjaśnień w terminie 7 dni od daty doręczenia wezwania. Brak odpowiedzi na wezwanie przez Stronę wnoszącą skargę w powyższym terminie może spowodować jej oddalenie bez przeprowadzenia rozprawy.
§13
- Sąd Koleżeński nie rozpoznaje spraw, w których toczy się postępowanie przed sądem powszechnym.
- Sąd Koleżeński na posiedzeniu niejawnym odmawia rozpatrzenia sprawy lub orzeka o umorzeniu postępowania, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy jest z określonych uzasadnionych powodów niemożliwe lub strony zawarły ugodę na piśmie lub postępowanie w danej sprawie zakończyło się wcześniej prawomocnym orzeczeniem Sądu Koleżeńskiego. W takim przypadku Sąd Koleżeński o przyczynie nie rozpoznania sprawy powiadamia strony postępowania.
§14
- Sąd Koleżeński może rozpoznać skargę na posiedzeniu niejawnym jeżeli skarga jest oczywiście bezzasadna.
- Przed wydaniem orzeczenia, o którym mowa powyżej Sąd może wezwać skarżącego w terminie 7 dni do złożenia dodatkowych wyjaśnień. Brak odpowiedzi skarżącego na wezwanie w powyższym terminie może spowodować oddalenie skargi.
- W powyższym przypadku Sąd Koleżeński wydaje orzeczenie i doręcza je stronom pouczając o terminie i sposobie zaskarżenia.
ROZDZIAŁ V
Rozprawa
§ 15
- Rozprawa jest jawna.
- Przewodniczący składu orzekającego otwiera i prowadzi rozprawę.
- Rozprawę rozpoczyna się od wywołania sprawy, następnie przewodniczący składu orzekającego sprawdza, czy osoby wezwane i zawiadomione o terminie i miejscu rozprawy stawiły się, oraz czy nie ma przeszkód do rozpoznania sprawy
- przewodniczący składu orzekającego czuwa nad jego prawidłowym, poważnym i sprawnym przebiegiem, zwracając uwagę, aby w toku rozprawy zostały wyjaśnione wszystkie okoliczności sprawy, przemawiające zarówno na korzyść, jak i niekorzyść obwinionego.
- Sąd na każdym etapie postępowania nakłania strony do zawarcia ugody.
§ 16
- W razie nieusprawiedliwionego niestawiennictwa obwinionego, któremu doręczono wezwanie na rozprawę, przewodniczący może zarządzić przeprowadzenie rozprawy zaocznie.Nie dotyczy to sytuacji, gdy skład orzekający uznał obecność obwinionego na rozprawie za konieczną – wówczas rozprawę się odracza.
- Nieusprawiedliwiona nieobecność skarżącego nie tamuje biegu postępowania.
- W razie usprawiedliwionej nieobecności stron Sąd może przeprowadzić postępowanie dowodowe, chyba że Strona się temu sprzeciwia. Wówczas Sąd odracza postępowanie.
- W razie dwukrotnej usprawiedliwionej nieobecności stron Sąd może pouczyć strony o prawie do nadesłania swoich wyjaśnień w terminie 7 dni na piśmie. Wyjaśnienia te podlegają odczytaniu na rozprawie. Kolejna rozprawa może toczyć się i zakończyć pod nieobecność stron.
- W imieniu strony może występować upoważniony pełnomocnik.
ROZDZIAŁ VI
Postępowanie dowodowe
§ 17
- Rozpoczynając postępowanie dowodowe przewodniczący składu orzekającego zapoznaje obwinionego z treścią zarzucanego mu czynu.
- Po upewnieniu się, że obwiniony zrozumiał treść zarzutu, przewodniczący pyta go, czy uznaje zasadność skargi i czy chce złożyć wyjaśnienia.
- Obwinionemu przysługuje prawo udziału we wszystkich czynnościach postępowania dowodowego – zadawania pytań osobom przesłuchiwanym – składania wyjaśnień co do poszczególnych dowodów, wglądu w akta sprawy. O uprawnieniach tych Przewodniczący poucza na pierwszej rozprawie.
- Dowody na poparcie zarzutu powinny być przeprowadzone przed dowodami służącymi do obrony. Obwinionemu przysługuje prawo zabrania głosu jako ostatniemu.
- Świadków przesłuchuje się podczas nieobecności innych świadków, którzy jeszcze nie składali zeznań.
- Przewodniczący składu orzekającego uchyla pytania, które uznaje za nieistotne w sprawie. Na zarządzenie przewodniczącego służy odwołanie do całego składu orzekającego.
- Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego, przewodniczący składu orzekającego zamyka postępowanie dowodowe i udziela głosu stronom, zarządza przerwę celem odbycia narady i wydania orzeczenia.
§ 18
- Z przebiegu rozprawy i posiedzenia niejawnego sporządza się protokół.
- Sąd Koleżeński prowadzi rejestr spraw i dokumentację.
- Postępowania nie wszczyna się po upływie trzech roku od dnia popełnienia czynu będącego przedmiotem rozpoznania .Wszczęcie postępowania przerywa bieg terminu przedawnienia. Wszczęcie postępowania następuje z dnie m wpłynięcia skargi do DOSPON-u.
- Orzeczenie o zastosowaniu środka dyscyplinarnego po upływie jednego roku od dnia uprawomocnienia się ulega zatarciu.
- Orzeczenie o zastosowaniu kary dyscyplinarnej po upływie trzech lat od dnia uprawomocnienia się ulega zatarciu.
ROZDZIAŁ VII
Orzeczenia Sądu Koleżeńskiego
§19
- Skład orzekający rozstrzyga sprawę na podstawie zebranego materiału zwykłą większością głosów.
- W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego składu orzekającego.
- Naradą i głosowaniem kieruje przewodniczący.
- Członek składu orzekającego, który głosował przeciw uznaniu skargi za zasadna, może powstrzymać się od głosowania nad karą bądź środkiem dyscyplinarnym – wówczas głos ten przyłącza się do zdania najprzychylniejszego dla obwinionego.
- Orzeczenie podpisuje cały skład orzekający, nie wyłączając przegłosowanego, który podpisuje orzeczenie i ma prawo zaznaczyć na nim swoje zdanie odrębne.
- Odpis orzeczenia doręczany stronom podpisuje Przewodniczący, jego Zastępca lub Sekretarz Sądu.
§20
Skład orzekający wydaje orzeczenie w formie pisemnej:
- o odmowie rozpatrzenia sprawy
- o umorzeniu postępowania
- o oddaleniu skargi
- o uznaniu skargi za zasadną z wymierzeniem kary
- o uznaniu skargi za zasadną i jednoczesnym odstąpieniu od wymierzenia kary.
§21
- Orzeczenie o oddaleniu skargi skład orzekający wydaje, jeżeli w toku postępowania dowodowego nie potwierdziły się zarzuty przedstawione obwinionemu.
- Orzeczenie o umorzeniu postępowania skład orzekający wydaje, jeżeli w toku postępowania dowodowego stwierdzono brak danych dostatecznie uzasadniających popełnienie zarzucanego czynu.
§22
Orzeczenie powinno zawierać:
- oznaczenie Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia, które je wydało, imiona i nazwiska składu orzekającego, protokolanta,
- datę i miejsce wydania orzeczenia,
- imię i nazwisko stron postępowania (skarżącego i obwinionego),
- określenie czynu zarzucanego obwinionemu oraz wskazanie naruszonego przepisu statutu, regulaminu lub uchwał organów Stowarzyszenia, standardów zawodowych i zasad etycznego postępowania
- rodzaj rozstrzygnięcia
- pouczenie o trybie i terminie odwołania.
§23
- Orzeczenie wydane w wyniku rozprawy ogłasza się jawnie po zakończeniu narady i poucza się strony o sposobie i terminie odwołania.
- Jeżeli obwiniony po złożeniu wyjaśnień samowolnie opuścił miejsce rozprawy przed jej zakończeniem, rozstrzygnięcie ogłasza się bez jego obecności odnotowując ten fakt w protokole rozprawy.
- Orzeczenie doręcza się niezwłocznie Stronom postępowania nieobecnym przy ogłoszeniu orzeczenia wraz z pouczeniem o sposobie i terminie odwołania.
- Pkt 3 stosuje się odpowiednio do orzeczeń wydanych na posiedzeniu niejawnym.
§24
- Strony mogą w terminie 7 dni od dnia doręczenia orzeczenia złożyć wniosek o sporządzenie uzasadnienia na piśmie.
- Stronom przysługuje w terminie 14 dni od daty doręczenia odpisu uzasadnienia odwołanie od orzeczenia Sądu Koleżeńskiego do Walnego Zgromadzenia za pośrednictwem Sądu Koleżeńskiego. Uchwała Walnego Zgromadzenia w tym przedmiocie jest ostateczna
- Orzeczenie Sądu Koleżeńskiego nie zaskarżone w terminie oznaczonym w pkt 2 niniejszego paragrafu jest prawomocne.
ROZDZIAŁ VII
Kary i środki dyscyplinarne
§25
- Sąd Koleżeński może stosować następujące kary dyscyplinarne:
- upomnienia,
- nagany,
- wykluczenia ze Stowarzyszenia,
- wykluczenia ze Stowarzyszenia i wystąpienia do właściwego organu z wnioskiem o pozbawienie lub zawieszenie licencji zawodowej.
- Sąd Koleżeński może stosować następujące środki dyscyplinarne:
- zobowiązanie do przeproszenia pokrzywdzonego,
- zobowiązanie do naprawienia wyrządzonej szkody pod rygorem wykluczenia ze stowarzyszenia
- podanie informacji o wymierzonej karze dyscyplinarnej do wiadomości wszystkich członków Stowarzyszenia.
§26
- Za popełnione przewinienie można wymierzyć tylko jedną karę dyscyplinarną.
- Za popełnienie kilku przewinień objętych jedną sprawą można wymierzyć jedną karę dyscyplinarną odpowiednio surowszą.
- Niezależnie od liczby przewinień objętych jedną sprawą można zastosować jeden lub więcej środków dyscyplinarnych.
- Środek dyscyplinarny można zastosować samoistnie albo obok kary dyscyplinarnej.
- Jeżeli wystarczające jest zwrócenie uwagi lub przeprowadzenie rozmowy ostrzegawczej albo zastosowanie środków dyscyplinarnych, można odstąpić od wymierzania kary.
ROZDZIAŁ IX
Postanowienia końcowe
§ 27
Sąd Koleżeński składa na Walnym Zgromadzeniu sprawozdanie ze swej działalności.
§ 28
Regulamin został uchwalony przez Walne Zgromadzenie w dniu 12.05.2004 r.i wchodzi w życie z dniem jego uchwalenia. Tekst jednolity uwzględniający zmiany wprowadzone Uchwałą Walnego Zgromadzenia DOSPON w dniu 12.12.2013 r.